Chov lov a péče o zvěř

Dne 4.11.2023 jsme uspořádali tradiční již 27 společnou pochůzku revírem, která dopadla velmi dobře. Podařilo se ulovit celkem 20 ks černé zvěře a to v celkovém počtu 62 účastníků lovu.

Dne 29.8.2023 byly do odpočaté voliéry opět vypuštěni zakoupení odchovaní bažanti. Nastal opět čas pravidelných služeb a péče pro každého z členů. 

Dne 22.dubna 2023 se koná pro veřejnost "Chovatelská přehlídka trofejí", otevřena veřejnosti od 10,oo hodin do 16,oo hodin v v kostele sv. Mikuláše v Bílém Kostele n/N.

Dne 31.7.2022 byly do odpočaté voliéry opět vypuštěni zakoupení odchovaní bažanti. Nastal opět čas pravidelných služeb a péče pro každého z členů, které tímto informujeme k zápisu služeb.

Dne 24.4.2022 se konala přehlídka loveckých trofejí za myslivecký rok 2021/2022. Vzhledem k situaci s uprchlíky z Ukrajiny se tentokrát konala v Bílím Kostele, kde byl pořádám i Okresní myslivecký sněm.

Přátelé, připomínám Všem blížící se úklid krmelců včetně jejich desinfekce.


Dne 6.11.2021 jsme uspořádali tradiční již 26 společnou pochůzku revírem, která dopadla velmi dobře. Podařilo se ulovit celkem 28 ks černé zvěře a 3 lišky a to v celkovém počtu 65 účastníků lovu.


Dne 16.10.2021 jsme pořádali již tradiční hon na drobnou zvěř - bažanty. Počasí to ustálo a připravilo a covidová situace to také nekazila. Lovci si odnesli spoustu hezkých loveckých zážitků ke kterým jim gratulujeme.


Dne 17.10.2020 jsme pořádali již tradiční hon na drobnou zvěř - bažanty. Počasí to ustálo a Covidová situace to měla nohužel krutě pod kontrolou. Využili jsme vyjímku a hon uspořádali. Lovci si odnesli spoustu hezkých loveckých zážitků ke kterým jim gratulujeme.


Dne 1.8.2020 byly do odpočaté voliery opět vypuštěni zakoupení odchovaní bažanti. Nastal opět čas praviledných služeb a péče pro každého z členů.


Dne 19. října 2019 jsme pořádali hon na bažanty, počasí se velmi vyvedlo a i letos jsme byli poctěni kontrolou Policie ČR, kterrá je z naší strany vždy velmi dobře kvitována. Podrobnosti se můžete dozvědět z odkazů na jednotlivá média.


https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zacaly-hony-policie-kontroluje-zbrane-i-alkohol-u-myslivcu-40300562
https://www.policie.cz/clanek/policiste-vyjizdeji-na-kontroly-mysliveckych-honu.aspx

Již jsou opět v odpočaté voliéře noví bažanti, vede se jim dobře, přestáli ve zdraví proběhlá vedra....

V zimním období 12/2018 - 02/2019 jsme se potýkali s pravidelně volně pobíhajícími psy v honitbě zejména v nočních hodinách, po domluvě s majiteli tento jev ustal a věříme, že se nebude opakovat.


Bažantům se daří velmi dobře, již jsme v předchozích 3 týdnech vypustili do volné přírody celkem 30 slepiček a další ještě vypustíme.
Kolem voliéry se vyskytuje cca 20 letošních ve volné přírodě odchovaných kuřat


Dne 6.7.2018 jsme vypustili do opravené odchovné voliery první kuřata bažantů


Dne 18.11.2017 jsme uspořádali tradiční již 25 společnou pochůzku revírem, která dopadla velmi dobře. Podařilo se ulovit celkem 16 ks černé zvěře a 1 liška a to v celkovém počtu 64 účastníků lovu.


Dne 04.11.2017 jsme uspořádali hon na drobnou - zvěř bažantí, hon proběhl v dobré náladě, počasí nám sice celé dopoledne nepřálo, ale to vše k myslivosti patří. S konečným výřadem byli jistě všichni střelci, honci a psovodi spokojeni.


Doby lovu zveře 


V současné době je hlavním cílem našeho spolku vybudovat novou odchovnou volieru pro cca 200 ks bažantí zvěře, které se díky důsledné péči o ni v naší hoinitbě vcelku daří. Velkým zájmem je i potlačení predačního tlaku na veškerou drobnou zveř v honitbě.


Nacházíme se na začátku období kladení srnčat, to bude obnášet pečlivé procházení luk těsně před vlastní sečí, snažíme se i srny zrazovat ve vytipovaných lokalitách. Ovšem nikdy se úplně nepodaří.


Dalším velkým nešvarem posledních dvou let je venčení domácích mazlíčků. Majitelé si většinou pejska do honitby dovezou autem, tam jej vypustí a po cestě loukou nebo lesem se pohybují honitbou. Většina myslivců jsou také kynologové, chápeme stejně jako nemyslivecká veřejnost potřeby psa, ale to kde a jak bude pejsek venčen je na rozhodnutí majitele nikoliv psa.


V roce 2015 při probíhajících senosečích nejkvětšího hospodáře v naší honitbě Agro bílá, jsme se aktivně podíleli na procházení luk před sečí jednak navečer a ráno před. Myslíme, že se tímto podařilo několik srnčat před posečením zachránit a hlavně procházení navečer v mnohých případech zradilo srnčí zvěř natolik, že ráno před sečí jsme tam žádné srnče již nenalezli. Děkuji všem, kteří se tomuto ve volném čase věnovali.


I v letošním mysliveckém roce 2015 se pokusíme odchovat bažanty, kterými posílíme již 4tým rokem volně žijící populaci v naší honitbě.


K dnešnímu dni se uchovalo ve volné přírodě díky zodpovědnému přístupu k tlumení zvěře škodící myslivosti cca 25 kusů bažantí zvěře. Tuto i nadále přikrmujeme na jejich stávaništích, kde byla vypuštěna. Touto dobu se bažantí kohouti již starají o zvukovou kulisu naší přírody.


V roce 2014 se nám podařilo odchovat cca 140 bažantů, kteří se těší dobrému zdravotnímu stavu. Byli rozděleni do 3 vypouštěchích voliér po hinitbě. K těmto volieram se začali v poslední době stahovat již v roce 2012-13 vypuštění bažanti a dokoce i s vlastními letošními potomky.


I letos jsme se rozhodli zakoupit 200 ks bažantích kuřat, která se pokusíme vychovat do věku, kdy je bude možné přemístit do připravených vypouštěcích voliérek ve vytipovaných částech nonitby.


Mylí přítelé, jaro je nezadržitelně zde a je to vidět všude kolem nás. Jak jsme již informovali tak vypuštěné hejnka bažantů se mají čile k světu a tak je krásným zážitkem nyní každé ráno poslouchat tok bažantů z několika koutů naší honitby.


Předložení léčiva se dle nařízení SVS stanovilo /ve dnech od 19.2. do 12.3./Po dohodě s OMSy LK /Česká Lípa,Semily,Jablonec n/n a Liberec/ze dne 27.ledna 2014 se stanovil jednotný termín aplikace - víkend ve dnech 22. a 23. února 2014. Ochranná lhůta k požití zvěřiny je v trvání 21 dnů !!!


Po úspěšném odchovu bažantů u Fr. Pospíšila jun. došlo k jejich rozdělení na 2 místa a to Petrašovice a Citeře, v Citeřích byla ustavena vypouštěcí voliera, 2 zásypy a v dnešní době jsou bažanti již volně ve velmi příznivém komplexu lesa, mlaziny a luk "Kněsko", kde se jim zatím daří velmi dobře. Jejich stav se rozrostl o 2 ks z volné přírody.

Ve dnech 26. - 28.4.2013 se konala Okresní přehlídka trofejí, kde byl bronzovou medailí oceněn ulovený srnec pana Františka Pospíšila ml. foto v galerii
Gratulujeme !

ZD
Zvláštní poděkování věnujeme kolegovi Fr. Popspíšolovi ml., který se zasloužil o odchov bažanta obecného sice v domácích podmínkách, ale úspěšně se mu podařilo do jara 2013 vypustit 10 kusů této zvěře. V současné době jsme umístili jedno hejno bažantí zvěře do lokality Citeř - Kněsko, kde jsou v současné době vynikající podmínky pro přirozený chov.

Naše MS se připojilo jako již každoročně k podání léčiva proti střečkovitosti a dále jsme byli nuceni objednat a po dodání budeme aplikovat pachové ohradníky pro snížení škod na srnčí zvěři ke kterým dochází na silnici Hodkovice n.M. - Český Dub, která protíná honitbu v její polovině.

Myslivecké sdružení Petrašovice pořádalo dne 24.11.2012 v pořadí již "20-tou Společnou pochůzku revírem", kde se ulovilo celkem 4 kusy zvěře černé a dvě lišky. Počasí bylo na tento den a roční dobu velmi krásné a loveckých zážitků bylo také hodně. Ještě jednou děkujeme všem zúčastněným za bezpečné chování při lovu, dodržení myslivecké etikety a úspěšným střelcům gratulujeme.myslivost.cz/Informace-pro-myslivce/Doby-lovu-zvere

Přiložené dokumenty:

Žádanka o vyšetření trusu spárkaté zvěře (doc-56KB)


Fotogalerie